„Od ziarenka do bochenka” – wycieczka do Kawęczyna

Dnia 19 czerwca 2018 roku dzieci z grupy Jagódki, Sarenki i Muchomorki wybrały się na wycieczkę do Gościńca Wiecha położonego we wsi Kawęczyn. To wymarzone miejsce do tego, aby przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas, a jednocześnie zapoznać się z kulturą, pracą i życiem na wsi.

Na rozległym terenie Gościńca znajdują się: stara zagroda wiejska, piekarnia, kuźnia, oryginalne stare wiatraki, młyn wodny, kapliczka, wozownia oraz budynek gospody. W Gościńcu jak nakazuje tradycja gości witano „chlebem, solą i dobrą wolą”. Po powitaniu poczęstowano nas pysznym ciastem i ciepła herbatką. Później udaliśmy się do Skansenu, gdzie poznaliśmy zwyczaje, przedmioty, które dzisiejszych czasach zostały zapomniane a kiedyś służyły naszym pra pra babciom i pra pra dziadkom. Dowiedzieliśmy się jak żyli, pracowali i jak się ubierali nasi przodkowie. W otoczeniu pięknej przyrody wybraliśmy się na małą wycieczkę przez las, na końcu której zobaczyliśmy budowle, które dawno zniknęły z naszego krajobrazu. Kiedyś stanowiły nieodłączny element naszych wsi i ludzie bez nich nie mogli się obyć. Zobaczyliśmy typowy młyn wodny z początku wieku, dowiedzieliśmy się jak działał i kto w nim pracował. Niesamowitą atrakcją były dla nas dwa wiatraki. Przy jednym z nich zrobiliśmy sobie pamiątkowe, grupowe zdjęcie. Spacerując przez las w zagrodzie obejrzeliśmy zwierzęta: kozy, kuce, daniele, osły, konie. Na wycieczce dowiedzieliśmy się czym zajmował się kowal i dlaczego był tak ważny w dawnych społecznościach. Poznaliśmy narzędzia jakie były używane w kuźni i do czego służyły. Wybiliśmy pamiątkową monetę, która znajdzie się w Kronice Przedszkolnej. Na zajęciach w piekarni dowiedzieliśmy się jak kiedyś przygotowywano chleb, kiedy, gdzie i jak długo go pieczono. Największą dla nas atrakcją była przejażdżka wozem konnym, dawno zapomnianym środkiem lokomocji. Na koniec udaliśmy się na pyszną zupę pomidorową i parówki. Po posiłku byliśmy gotowi na tańce i dobrą zabawę. Przy dźwiękach tanecznych rozprostowaliśmy swoje kosteczki i popisaliśmy się swoimi umiejętnościami taneczny. W dobrych humorach i nastrojach szczęśliwie wróciliśmy do Łowicza.

Zobaczcie koniecznie